De gemeente Leeuwarden heeft de ambitie om voor 2020 onafhankelijk te zijn van fossiele brandstoffen. 'De transitie naar een full sustainable city'. Leeuwarden kent de unieke situatie dat zij gebruik kan maken van zowel grootschalige biogasproductie (realisatie van de eerste biogasleiding in Nederland van Dokkum naar Leeuwarden is gepland in 2013), als van geothermie en restwarmte. Omdat energieproductie en afname (woning/industrie/utiliteit en mobiliteit) niet 'naast elkaar' liggen dient er een faciliterend leidingnet te komen, dat de energiestromen vanaf de productielocaties via biogasleidingen en warmtenetten bij de afnemers brengt.
Bij de ontwikkeling en latere realisatie en exploitatie van het biogasnet geldt het principe 'samen sterk'. Het biogasnet verzamelt biogas van diverse producenten en brengt het naar één centraal punt. Van daaruit kan het direct gebruikt en/of opgewerkt en 'ingevoed' worden op het aardgasnet. Het warmtenet (grote en kleine netten gecombineerd) verzamelt warmte van diverse warmtebronnen en levert dit aan de diverse afnemers. Sinds 2009 begeleidt Ekwadraat een aantal bedrijven en instellingen - ondersteund door de gemeente Leeuwarden - bij de visie en implementatie van een smart warmtenet. Hiervoor is een speciale werkgroep geformeerd.
Deze werkgroep, ‘Warmtenet Leeuwarden’, samengesteld uit partijen die warmte produceren en willen afzetten in de gebouwde omgeving, warmtedistributeurs en afnemers, bestaat uit:
De gezamenlijke ambitie is om in de stad Leeuwarden een warmtenet te ontwikkelen dat wordt gevoed door restwarmte en duurzame warmte uit de omgeving. Uiteindelijk zal dit netwerk meer dan 50 duizend woningen van duurzame warmte voorzien.